#spoludodivadla OKNO: nahlédni do světa současného tance + interaktivní rozbor představení

KDY: 11. 2. 2025

KDE: Divadlo “12“

Temná scéna. Ticho. Pak první tóny Bacha a v něm podivné ruchy, šelesty a zvuky, které tě vtáhnou do děje. Tanečníci se pohybují v rytmu snu, někdy plynule, jindy trhaně, jako kdyby se snažili prorazit neviditelnou bariéru mezi realitou a vzpomínkami. A ty jsi v tom s nimi.

Takový je balet Okno, jedinečné představení, které tě vtáhlo do svého zvláštního, surreálného světa. Díky dramaturgickému úvodu s Marií Dinkovovou, koordinátorkou klubu Mladého diváka, a Natalií Adamskou, tanečnicí Baletu Národního divadla moravskoslezského a držitelkou ceny Thálie, ses mohl/a podívat pod pokličku tvorby této inscenace. A že bylo na co se dívat!

Blízkost, která mění zážitek

Divadlo „12“ nabízí komorní prostor, kde jsi byl/a tanečníkům doslova na dosah ruky. Nejde jen o vizuální podívanou, ale o intenzivní zážitek, kdy slyšíš každý pohyb, cítíš energii tanečníků a máš pocit, že jsi součástí dění. Jak nám Natalia prozradila, „tančit v tak blízkém kontaktu s diváky je úplně jiný level – vše je syrovější, opravdovější a bez možnosti takzvaně schovat se“. Také museli v obličeji víc hrát, protože na takové scéně výraz obličeje nejde schovat. Sám choreograf chtěl, aby na výrazu pracovali.

Choreografie, která vznikala na míru

Autorem inscenace je norský choreograf a režisér Jo Strømgren, známý svou schopností kombinovat tanec, divadlo a film. Při tvorbě Okna vycházel přímo z tanečníků – každý přinesl něco svého, čímž se představení stalo jedinečným a neopakovatelným. Každý večer je tedy jiný, záleží na obsazení a momentální energii účinkujících i publika.

Zvuková magie: Bach vs. ruchy

Hudba Johanna Sebastiana Bacha by mohla působit klidně a harmonicky, ale nečekej klasický baletní doprovod. V Okně se prolíná s industriálními zvuky a ruchy, což vytváří napětí a neklid. Jak se tanečníci vypořádávají s tímto neobvyklým mixem? Natalia přiznala: „Byla to velká výzva – tančit na hudbu, která není jen krásná, ale občas i zneklidňující. Hudba Bacha je překrásná a je pro mě poctou na ni tančit“. Právě prolínání dotvářelo příběh a atmosféru pro tanec.

A pak jsme tančili my!

Po dechberoucím představení jsme krátce shrnuli své dojmy a pocity, které v nás inscenace zanechala. A pak už to bylo na nás! Sami jsme se zapojili do tvorby krátkých pohybových sekvencí. Začali jsme jednoduchými gesty a postupně je přetvářeli v improvizovaný příběh. Byla to zábava, a zároveň poznání, že pohybem lze vyjádřit mnoho. Vtáhlo nás to ještě víc do světa současného tance.

Děkujeme Ateliéru vzdělávání při NDM, který nám doprovodný program připravil, Marii DinkovovéNatalii Adamské za dramaturgický úvod, a samozřejmě tanečníkům – dvojici Barnaby James PackhamRita Pires. Ti pro nás “ušili” pohybovou část.

Kam zamíříme příště? Sledujte nás na Instagramu a buďte u toho!

Foto: Martin Kusyn